Dane LOP

NIP: 867 - 188 - 70 - 69

Regon: 00702632700408

Nr konta: BS Tanobrzeg
27 943400022001100034180001

Licznik odwiedzin

1747102
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
532
1209
7369
1732016
3531
45787
1747102

Your IP: 3.233.239.102
Server Time: 2020-04-03 11:56:43

Wspierają nas

Niepodległe dęby, lipy, klony

100 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości to doskonała okazja do tego, aby przypomnieć że jednym z dorobków Niepodległej Polski są obowiązujące prawem formy ochrony przyrody. Należą do nich Parki Narodowe, Parki Krajobrazowe, Rezerwaty Przyrody, Użytki Ekologiczne czy też Pomniki Przyrody.
Pomniki Przyrody należą do najliczniejszej grupy z pośród form ochrony przyrody. Mogą nimi być pojedyncze drzewa lub grupy okazałych drzew ale również głazy, jaskinie czy wodospady.

Okazałe drzewa będące Pomnikami Przyrody w Tarnobrzegu możemy spotkać w Parku Dzikowskim, Lesie Zwierzynieckim, obok szpitala i kilku innych jeszcze miejscach. W innych miejscowościach pomnikowe drzewa, gdzie widnieje orzeł w koronie można spotkać przy kościołach, pałacach, dworach, szkołach lub na prywatnych posesjach. Gorzej sytuacja wygląda w lasach byłej Puszczy Sandomierskiej, która niegdyś bezkresu pokrywała połacie ziemi między widłami Wisły i Sanu sięgając, aż po obecnie istniejące miasto Rzeszów.
Ta ogromna, trudno dostępna puszcza przez tysiące lat opierała się ekspansji człowieka, ale
w końcu i ona uległa nie doczekawszy się należytej ochrony. Nigdy też nie powstał projektowany Rezerwat Przyrody „Stawy” w granicach którego chronione miały być drzewostany o naturalnym charakterze. Ogromne połacie puszczańskiego lasu zniknęły bezpowrotnie, a pozostałe zostały przekształcone w lasy gospodarcze z dominującą sosną.
Obecnie przemierzając lasy zarządzane przez kilka nadleśnictw można spotkać tu i ówdzie pojedyncze drzewa lub ich małe grupy, które swym ogromem i majestatem zapierają dech w piersi. Te ostatnie ponad stuletnie dęby, lipy czy klony są ostatnimi świadkami pradawnej Puszczy Sandomierskiej. Ich los wydaje się przesądzony. Ten lub kolejny Plan Urządzania Lasu sprawi, że zostaną wycięte, a na ich miejsce zostaną w równych rzędach posadzone nowe drzewka z myślą, że też zostaną wycięte, gdy osiągną tzw. wiek rębności.
Przetrwały czas zaboru, ocalały zawieruchę I i II Wojny Światowej, ostały się w czasach komunizmu i trwają niepodległe po dziś dzień.
Liga Ochrony Przyrody powstała 90 lat temu, aby dbać i zabiegać o ochronę najcenniejszych przyrodniczo miejsc jako dobro wspólne polskiego narodu. Z tym przesłaniem w roku 2017 przeprowadzono oględziny części drzewostanu w okolicy Bud Stalowskich, gdzie wytypowano 120 drzew – w większości dęby, których rozmiary i szacunkowy wiek w pełni daje argument, aby objąć je prawną formą ochrony jako Pomniki Przyrody.
Stosowne wnioski wraz z opisem i dokumentacją fotograficzną zostały przedłożone do Rady Gminy w Nowej Dębie i Grębowie. Wedle Ustawy o Ochronie Przyrody to Rada Gminy
w drodze uchwały powołuje dany obiekt za Pomnik Przyrody.
Wierzymy, że dokona się to już w krótce w 2018 roku w rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości i doczekamy się chwili gdy zabłysną na tych „niepodległych dębach” tabliczki
z orłem w koronie i napisem Pomnik Przyrody Prawem Chroniony!

Copyright © 2020 Liga Ochrony Przyrody. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.