Dane LOP

NIP: 867 - 188 - 70 - 69

Regon: 00702632700408

Nr konta: BS Tanobrzeg
27 943400022001100034180001

Licznik odwiedzin

1222151
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
108
597
705
1217945
11629
19764
1222151

Your IP: 54.224.56.126
Server Time: 2018-10-15 16:13:12

Wspierają nas

Puszcza Sandomierska

Walory przyrodnicze Puszczy Sandomierskiej

Puszcza Sandomierska stanowi jeden z większych kompleksów leśnych  w Polsce i pomimo, że brak jej dziewiczego charakteru to jej lasy są rozległe i stosunkowo bogate gatunkowo. Do ciekawych i rzadkich roślin występujących na terenie puszczy należy zaliczyć następujące gatunki: długosz królewski, mącznica lekarska, zimoziół północny, lilia złotogłów, knieć błotna, wawrzynek główkowy, widłak goździsty, grzybienie białe, rosiczka okrągłolistna, bluszcz pospolity, bagno zwyczajne, czosnek niedźwiedzi, żurawina błotna, wełnianka pochwowata. Łąki pokryte są zwartymi dywanami traw, a ich ozdobą są liczne polne kwiaty. Tereny podmokłe porastają trzcinowiska tworząc niekiedy połacie, wydawałoby się nie mające końca. W lasach zwłaszcza w okolicach stawów hodowlanych w Budzie Stalowskiej licznie występują dorodne, zdrowe  i sędziwe dęby szypułkowe,  a często towarzyszą im nie mniej młodsze lipy. Okazy potężnych olch, brzóz czy sosen nie należą do rzadkości. Tereny leśne mocno zabagnione z powalonymi drzewami tworzą atmosferę ostępów niedostępnych i dzikich, gdzie da się odczuć ducha pra-puszczy.

Tak ciekawy skład gatunkowy drzewostanu sprawił, że swoje stanowiska mają tu chronione gatunki grzybów i mszaków takich jak: chrobotki, podgrzybek pasożytniczy, smardz stożkowaty, sromotnik bezwstydny, szmaciak gałęzisty, torfowce, rokiet pospolity, płonnik pospolity. Tutejsze lasy znane są   z bogactwa borowików, kozaków, podgrzybków, kań i innych gatunków pospolitych.

Królestwo zwierząt w Puszczy Sandomierskiej jest bardzo bogate  i unikalne, zasługujące na pełną ochronę. Ssaki, gady, płazy, ryby, owady, a przede wszystkim ptaki mają swoich przedstawicieli, które swoją liczebnością i unikalnością sięgają rangi europejskiej.

Ssaki to  grupa zwierząt, która licznie występuje na terenie puszczy. Duży i zwarty kompleks lasów rudnickich, rozwadowskich i stalowowolskich daje schronienie dla największych przedstawicieli ssaków, jakimi są: jelenie, sarny, daniele,  dziki,  a  niekiedy  łosie.  Stałą  obecnością  wykazuje  się  wilk,  a  być może w rozległych lasach nadal swą ostoję ma tak niedawno występujący tu ryś. Pola i łąki zamieszkuje zając, ciągle prześladowany przez dość licznego lisa. Rzadkim gatunkiem ssaka występującego na terenie puszczy jest orzesznica, popielica i chomik europejski. Zachowała swoje stanowiska również wydra, a reintrodukowany bóbr zasiedla nowe tereny. Ważną   rodziną   ssaków  zamieszkujących  puszcze  są  nietoperze,  których w okolicy Budy Stalowskiej naliczono 7 gatunków.

Gady dzięki urozmaiconemu środowisku reprezentowane są przez licznych przedstawicieli  takich jak: jaszczurka zwinka i żyworodka, zaskroniec zwyczajny, żmija zygzakowata, padalec zwyczajny i bardzo rzadkiego  gniewosza plamistego. Do niedawna podawano żółwia błotnego jako stałego bywalca wodnych rejonów puszczy lecz obecnie jego występowanie wymaga potwierdzenia.

Również płazy występują dość licznie na terenie puszczy dzięki dużej ilości terenów podmokłych. Rzeki, stawy i moczary zamieszkują tu wszystkie gatunki żab oraz ropuch, ponadto występuje tu kumak nizinny, rzekotka drzewna i traszka grzebieniasta.

We wszystkich wodach puszczy dotąd stwierdzono ponad 30 gatunków ryb. Leszcz, krąp, płoć, brzana, lin, kiełb, szczupak, sum, sandacz, okoń to niektóre gatunki, które zamieszkują wodne akweny terenu puszczy. Stawy hodowlane specjalizują się w hodowli karpi, ale również i tam duży swój udział mają inne gatunki im towarzyszące, które dostały się na teren stawów choćby dzięki ptakom. Częstym zjawiskiem są też ucieczki karpi ze stawów do połączonej sieci kanałów melioracyjnych w skutek czego karpia można łowić  w małych rzekach jaki i w samej Wiśle i Sanie. Ciekawostką ichtiologiczną jest występowanie przywleczonego gatunku ryby na teren wód puszczańskich, jakim jest sumik karłowaty. Natomiast do najrzadszych gatunków ryb występujących na terenie puszczy należą minóg strumieniowy, piskorze, różanki, kozy i cierniki.

Rozległe tereny lasów, łąk i pól to prawdziwy raj dla entomologów, gdyż można  spotkać tu wiele interesujących i rzadkich gatunków owadów takich jak chrząszcze, liczne motyle, pajęczak i inne owady. Sztandarowym przedstawicielem świata owadów w Puszczy Sandomierskiej jest niewątpliwie modliszka. Jej liczne stanowiska są dokumentowane na całym terenie Puszczy Sandomierskiej.

Wyprawa na tereny w widłach Wisły i Sanu dla ornitologa to prawdziwa uczta. Liczebność i wyjątkowość gatunkowa ptaków nadaje wysoką rangę europejską dla tego rejonu. Lasy, łąki, pola, nieużytki, a przede wszystkim stawy tworzą tereny siedliskowe dla całej palety gatunkowej ptaków, które odnajdują tu dogodne miejsca do gniazdowania i zdobywania pokarmu. 177 to liczba gatunków ptaków lęgowych i przelotnych, które można spotkać na terenie samych stawów hodowlanych. Największa liczba gatunków reprezentowanych jest przez ptaki wodne i bagienne. Orły, sowy, dzięcioły, żuraw, bocian biały i czarny, głuszec, cietrzew, kraska, bąk, perkozy, czapla to pierwszorzędni  przedstawiciele ornitofauny tego bogato przyrodniczo terenu.

Walory przyrodnicze Puszczy Sandomierskiej są wyjątkowe i coraz bardziej unikalne. Dorodne lasy z pomnikowymi przedstawicielami, pełne runa leśnego to raj dla grzybiarzy i zbieraczy jagód. Rozległe lasy o cichych uroczyskach to miejsce gdzie można odpocząć fizycznie i psychicznie.    Pola i łąki pełne bujnej roślinności to krajobraz, który koji duszę zmęczonego człowieka.

Jednak należy pamiętać, że to napływ człowieka i ciągły jego przyrost oraz towarzyszący mu przemysł doprowadził do zaniku dziewiczego lasu, a mieszkająca niegdyś w nim zwierzyna została wybita. Obecnie przemierzając tereny wideł Wisły i Sanu trudno sobie nawet  wyobrazić, że jeszcze 1000 lat temu niepodzielnie rządził tu niedźwiedź, żubr czy już całkiem wymarły  tur i  tarpan.  Wyparty  został  ryś  i  rzadko spotykany łoś, zaniknęły bagna  i rozlewiska. Smutna i zatrważająca jest historia dziewiczej Puszczy Sandomierskiej, która to w tak okrutny i krótki czas zakończyła swój żywot, ale nie wszystko jeszcze stracone.


Autor: inż. Janusz Wepsięć

Copyright © 2018 Liga Ochrony Przyrody. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.